یکی از عواملی که در جذابیت شما نقش پررنگی را بازی می‌کند، مدل موی شماست. فردی را تصور کنید که لباس آراسته‌ای به تن دارد و بسیار خوشبو است ولی در عوض موهای او بسیار شلخته و زشت است. با بیان این مثال به خوبی متوجه اهمیت مدل مو بر جذابیت یک فرد می‌شوید.

اگر صورت زیبایی ندارید یا اینکه حالت صورت شما نقصی دارد، به‌راحتی می‌توانید این نقطه‌ضعف خود را به نقطه قوت و عامل جذابیت خود تبدیل کنید؛ برای مثال اگر پیشانی بلند و صورت کشیده‌ای دارید که از آن ناراضی هستید، می‌توانید با انتخاب مدل مو بر اساس فرم صورت خود، یک انتخاب هوشمندانه، آن را برطرف کنید. فرض کنید پیشانی بلندی دارید، در این صورت نمی‌توانید از مدلی استفاده کنید که در آن باید مویتان را به بالا بزنید. بالا زدن مو پیشانی شما را بزرگ‌تر از حد معمول نشان می‌دهد پس انتخاب مدل مو بر اساس فرم صورت امری ضروری است.

انتخاب مدل مو در هر سنی یکی از دغدغه‌های فکری برای بسیاری از افزاد می‌باشد. به غیر از اینکه مدل موی شما بهتر است با توجه به سن، مد روز و جدید بودن آن انتخاب شود، فرم صورت هم در انتخاب مدل مو اهمیت زیادی دارد.

فهرست مطالب

اگر فکر می‌کنید کوتاه کردن و فرم دادن موها با توجه به فرم صورت تنها مختص خانم‌ها است، سخت در اشتباه هستید. چون آقایان هم برای این که شیک‌تر، خوشتیپ‌تر و جذاب‌تر به نظر برسند، باید فرم صورت خود را در کوتاه کردن و مدل زدن مو مد نظر قرار دهند. 

در بسیاری از مواقع آرایشگر و فرد متخصصی که می‌خواهد کوتاهی و پیرایش و انجام مدل آرایش مو را انجام دهد، اطلاعات کافی در مدل انواع مدل مو دارد و به شما مدلی را پیشنهاد می‌دهد که مطمئن است بهترین نتیجه را بر زیبایی شما خواهد داشت. ولی بهتر است خودتان هم این مدل موها را بشناسید تا زمانی که می‌خواهید بعد از مدتی برای ایجاد تنوع تغییر کوچکی را در ظاهر خود به وجود بیاورید، به سراغ مدل موی مناسب با فرم صورت خود بروید.

اولین قدمی که باید بردارید این است که فرم صورت خود را بشناسید. فرم صورت می‌تواند دایره‌ای یا در اصطلاح گرد، بیضی، مستطیل یا کشیده، لوزی، مربع و یا قلبی شکل باشد که گاهی اوقات تشخیص را کمی دشوار می‌کنند. فرم گونه، پیشانی، استخوان فک، شقیقه، چانه، خط رویش مو و تناسبات طولی و عرضی صورت در تعیین فرم آن از فاکتورهای اصلی به شمار می‌روند. برای اینکه صورت خود را به خوبی در آینه ببینید و از فرم اصلی آن مطمئن شوید، موهای خود را ببینید و با استفاده از سنجاق یا هر چیز دیگر به خوبی به عقب بکشید تا روی صورتتان نیاید. حال فرم کلی صورت شما به طور کامل در آینه نمایان است.

مدل موی مناسب فرم صورت بیضی

بیضی مو

اگر فک شما کمی باریک‌تر از خط امتداد شقیقه و گونه است و چانه برجسته‌ای دارید، دارای فرم صورت بیضی شکل هستید. استخوان فک و خط رویش مو در این نوع از صورت، نقاط اصلی هستند. به طور کلی فرم صورت بیضی، یکی از شکل‌های متعادل و متناسب است.

برای صورت بیضی شکل، موهای با فرق کج شده، جلو موی کوتاه و چتری صاف می‌تواند تناسبات زیبای صورت را برجسته‌تر کند. باید اعتراف کرد که اگر فرم صورت شما بیضی است، بسیار خوش‌شانس هستید و تقریباً می‌توانید اغلب مدل موها را انتخاب کنید چون هماهنگی خوبی با صورتتان دارد و در واقع حسابی به شما می‌آید. اگر فرد جسوری هستید و دوست دارید که مدل موی جدیدتری را امتحان کنید، استفاده از یک تاج سر زیبا و کوچک می‌تواند علاوه بر اضافه کردن کمی ارتفاع، مدل موی خاصی را به شما هدیه کند. 

این نکته را بدانید که موی کوتاه خرد که به صورت لایه لایه در کنار صورت آرایش می‌شود، فرم صورت شما را کشیده‌تر نشان می‌دهد و زمانی که در بالای سر کمی پف‌دارتر می‌شوند، ارتفاع زیادی به ابعاد سر شما می‌دهد که چندان خوشایند نیست. پس بهتر است از این مدل مو دوری کنید.

مدل موی مناسب فرم صورت مربعی

مربعی مو

اگر مدل صورت شما مربعی است، خط فک در شما بسیار بارز است، پیشانی پهنی دارید و خط رویش مو هم به شکل مربعی است. برای فرم صورت مربعی شکل می‌توانید به سراغ مدل موی نامتقارن بروید. موهای کوتاه شده‌ای که در یک قسمت از صورت مو بلندتر از سمت دیگر است، موهای فر مدل‌دار و همچنین موهای خرد شده با مدل‌های به روز برای شما ایده‌آل است. زمانی که در دو سمت صورت خود قرینگی را از بین می‌برید، در واقع خط فک را از حالت صاف و مستقیم خارج می‌کنید و آن را می‌شکنید و در این صورت است که ارتفاع صورت بیشتر به نظر می‌رسد.

مدل مو خیلی کوتاه و خرد شده به شما پیشنهاد نمی‌شود، این مدل مو صورت را تخت و پهن می‌کند و جلو مو هم به کمکتان نمی‌آید. بهتر است مدل موی چتری را هم برای خود انتخاب نکنید که تنها باعث می‌شود مربع صورت شما به دو قسمت تقسیم شود.

مدل موی مناسب فرم صورت کشیده

مو کشیده

این فرم از صورت باریک است و کمی ارتفاع بیشتری دارد. چانه هم در این افراد باریک است، فرم پیشانی بلند دیده می‌شود و عرض گونه و پیشانی به یک اندازه است.

مدل موی کوتاه برای افراد دارای صورت کشیده مناسب است به دلیل اینکه در فرم کلی صورت پهنا ایجاد می‌کنند و امتداد خط گونه‌ها را پرتر نشان می‌دهند. بهترین مدل مو برای این فرم صورت، مدل موی بافت در نزدیکی خط رویش مو است که در امتداد استخوان گونه کمی شل می‌شوند تا باعث بیشتر شدن پهنای صورت شود. هر مدل مو کوتاه برای صورت کشیده می‌تواند به شرطی که درست انتخاب شود، زیبایی خود را تثبیت کند.

مدل‌های موی بلند و صاف و همچنین شینیون‌هایی که در بالای سر انجام می‌شوند، برای صورت‌های کشیده و همچنین مستطیلی مناسب نیستند. ولی اگر دوست دارید مدل مو باز و بلند خود را حفظ کنید، به سراغ مدل موی فر بروید و یا مدل‌های خرد شده و لایه لایه‌ای را انتخاب کنید که در امتداد استخوان فک فرمی متفاوت را به وجود بیاورند. این مدل مو از مدل‌هایی که صاف و بلند یکدست است، مناسب‌تر به نظر می‌رسد.

مدل موی مناسب فرم صورت گرد

مو گرد

صورت گرد به این معنی است که فرم صورت حالت دایره‌ای دارد و زاویه‌ای در شکل کلی آن دیده نمی‌شود. خط رویش مو پهن و چانه نیز گرد است. در صورت گرد عریض‌ترین قسمت صورت در امتداد دو گوش و استخوان‌های گونه دیده می‌شود. اگر فرم صورت شما گرد و دایره‌ای شکل است، ارتفاع و عرض صورت تقریباً به یک اندازه به چشم می‌آید.

در صورت گرد برای اینکه پهنای صورت را به تعادل برسانید، باید مدل مویی را انتخاب کنید که ارتفاع و کشیدگی صورت را بیشتر کند. موهای خرد و لایه لایه در کناره‌های صورت و فرق کج توجه را به سمت خود می‌کشانند و پهنای صورت را کاهش می‌دهند. به طور کلی مدل‌هایی که ارتفاع مو بیشتر از ارتفاع چانه است و انتهای مو زیر چانه قرار می‌گیرد، مناسب صورت‌های گرد هستند.

برای مدل مو کوتاه برای صورت گرد، مدل موی صاف و یکدستی که اندازه آن درست تا بالای شانه‌هایتان است، انتخاب کنید تا کمی صورت شما را کشیده‌تر نشان دهد. همچنین موی چتری، مدل مو چتری کج و موی کوتاهی که کمی به یک طرف صورت کنار زده شده باشد و یا موی بافته‌ای که آن را به یک طرف شانه خود آورده باشید، زیبایی فرم صورتتان را چند برابر می‌کند.

مدل مو فر کوتاه ریز و مدل‌هایی که روی گوش می‌ریزند و یا کمی پایین‌تر می‌آیند، صورت شما را از تعادل خارج می‌کنند. ترجیحاً بهتر است از انتخاب مدل مو چتری صرفه نظر کنید چون با این مدل دایره موجود در صورت خود را نصف می‌کنید و یک نیم‌دایره به وجود می‌آورید.

مدل موی مناسب فرم صورت مستطیلی

مو مستطیلی

افرادی که صورت مستطیلی شکل دارند باید موهایشان را به گونه ای کوتاه کنند و استایل دهند که از تیزی گوشه های فک و پیشانی خود کم کنند بدون این که صورت را کشیده تر نشان دهند. به عنوان مثال برش های مو روی استخوان زیر گونه می تواند تیزی گوشه های صورت را پنهان کند. باید توجه داشته باشید که از مدل های بلند مو برای جلوی صورت هم اجتناب کنید که صورت شما را کشیده تر نشان دهد فقط با لایه لایه کردن موها در گوشه صورت، تیزی صورت را بگیرید. اگر هم دوست دارید موهای گوشه صورتتان را بلند کنید می توانید آن را ویو و فر کنید که هم صورت شما کشیده تر نشان داده نشود و هم تیزی گوشه های صورت گرفته شود. برای چتری کردن موهایتان سعی کنید گوشه های چتری را طوری کوتاه کنید که تیزی پیشانی نمایان نباشد.افرادی که صورت مستطیلی شکل دارند باید موهایشان را به گونه ای کوتاه کنند و استایل دهند که از تیزی گوشه های فک و پیشانی خود کم کنند بدون این که صورت را کشیده تر نشان دهند. به عنوان مثال برش های مو روی استخوان زیر گونه می تواند تیزی گوشه های صورت را پنهان کند. باید توجه داشته باشید که از مدل های بلند مو برای جلوی صورت هم اجتناب کنید که صورت شما را کشیده تر نشان دهد فقط با لایه لایه کردن موها در گوشه صورت، تیزی صورت را بگیرید. اگر هم دوست دارید موهای گوشه صورتتان را بلند کنید می توانید آن را ویو و فر کنید که هم صورت شما کشیده تر نشان داده نشود و هم تیزی گوشه های صورت گرفته شود. برای چتری کردن موهایتان سعی کنید گوشه های چتری را طوری کوتاه کنید که تیزی پیشانی نمایان نباشد.

مدل موی مناسب فرم صورت الماسی

همان طور که از نام این فرم صورت‌ها مشخص است، شکلی شبیه به لوزی یا الماس دارند. یعنی قسمت پیشانی و چانه باریک و قسمت گونه‌ها از عرض بیشتری برخوردار است. پس خانم‌ها و آقایان با این فرم صورت باید مدل مویی را انتخاب کنند که کمی از عرض گونه‌ها بکاهد. مدل موی باب لیر مناسب خانم‌ها با فرم صورت الماسی و مدل موی فرق کج، پرحجم، شلوغ و فرینج زاویه‌ای مناسب آقایان خواهد بود.

مدل موی مناسب فرم صورت قلبی

قلبی مو

در مدل صورت قلبی شکل، چانه مشخص و تقریباً تیز به نظر می‌رسد و فرم صورت در قسمت استخوان‌های گونه، شقیقه و خط رویش مو پهن‌تر می‌شود.

هدفی که در مورد انتخاب مدل مو در این افراد در نظر گرفته می‌شود، آن است که مدل برگزیده بتواند پهنای صورت در قسمت زیر گوش را به نوعی تحت تأثیر قرار بدهد و چانه کوچک را هم به نوعی مخفی کند. مدل‌هایی را انتخاب کنید که از قسمت جلوی مو به پشت گوش می‌رسند و از پشت هم امتداد آنها تا بالای گردن باشد. برای موهای بلندتر هم می‌توانید مدل‌های بسته، مدل مو جمع و یا شینیون در قسمت پشت گردن و در ارتفاع پایین سر را انتخاب کنید.

مدل‌هایی که توجه را به سمت گونه و چشم‌ها متمرکز می‌کنند در فرم صورت قلبی شکل بهترین نوع هستند و مدل‌هایی که توجه و حرکت چشم را به سمت چانه می‌برند، پیشنهاد نمی‌شوند. اگر مدل مو جلو سر شما به گونه‌ای است که روی پیشانی می‌ریزد، اندازه‌های بلندتر در این مدل مناسب هستند تا بتوانید آنها را به یک سمت هم کنار بزنید.

مدل موی کوتاه با زاویه‌های شدید و شینیون‌های بالای سر با ارتفاع زیاد مناسب این فرم صورت نیستند. چرا که تعادل صورت را بر هم می‌زنند.

مدل موی مناسب فرم صورت مثلثی

مثلثی مو

برای انتخاب مدل موی مناسب این فرم صورت‌ها باید دقت بیشتری کرد. بعضی از صورت‌ها مثلثی شکل و بعضی دیگر شبیه به مثلث برعکس هستند و این مورد باید در انتخاب مدل مو مد نظر قرار بگیرد. در صورت‌های مثلثی شکل، باید مدل مو به شکلی باشد که پهنای پیشانی را زیاد کند و کمی چانه را تیزتر نشان دهد. در مدل مثلث برعکس، عکس این موضوع دیده می‌شود و باید مدل مویی را انتخاب کرد که از پهنای پیشانی کم کند و متقابلا به پهنای چانه اضافه کند.

چتری، مدل موهای سرخپوستی، موهای شلوغ و غیره مناسب این فرم صورت خانم‌ها خواهد بود. مدل موی پمپادور، کوییف، فر، بلند، فاکس هوک و غیره می‌توانند بهترین انتخاب برای آقایان با فرم صورت مثلثی باشند.

با توجه به نکاتی که در مورد انتخاب بهترین مدل مو با توجه به فرم صورت مطالعه کردید، حال به طور کلی می‌دانید که کدام اندازه و ابعاد برای صورت شما مناسب است. ولی برای اینکه بتوانید مدل‌های جدید و به روز را انتخاب کنید، باید بدانید که تنوع به اندازه‌ای بالاست که تنها با مشاهده ژورنال‌ها و همچنین آرایش و مدل موی افراد مشهور و سلبریتی‌ها می‌توانید به سراغ مدل‌های جدید و متفاوت بروید. زمانی که در سالن آرایشگاه منتظر نشسته‌اید تا نوبتتان برسد، نگاهی به ژورنال‌های روی میز بیندازید.

رابطه بین مدل مو و رنگ مو

رابطه بین مدل مو و رنگ مو می تواند پیچیده و متنوع باشد. در برخی موارد، رنگ مو می تواند یک مدل مو را برجسته تر کند یا به آن عمق و بعد ببخشد. در موارد دیگر، مدل مو می تواند رنگ مو را تکمیل کند یا آن را در معرض دید قرار دهد.

در هنگام انتخاب مدل مو و رنگ مو، عوامل مختلفی مانند رنگ پوست، رنگ چشم، و فرم صورت باید در نظر گرفته شوند. به طور کلی، رنگ موی مناسب باید با رنگ پوست و رنگ چشم هماهنگی داشته باشد. همچنین، مدل مو باید با فرم صورت مطابقت داشته باشد تا ویژگی های صورت را برجسته کند.

در نهایت، مهم ترین چیز این است که مدل مو و رنگ مو شما را خوشحال کند.

سخن پایانی

انتخاب مدل مو براساس فرم صورت علاوه بر بالا بردن اعتماد به نفس، ظاهر کلی شما را چند برابر جذاب می کند. اگر برای تایین فرم صورت خود دشوار مشکل شده اید و نمی توانید به خوبی تشخیص بدهید، از آرایشگر خود بخواهید تا متناسب با فرم صورت و جنس موهایتان، یک مدل مو مناسبی برای شما در نظر بگیرد. همیشه سعی کنید مدل موها را باتوجه به فرم صورت انتخاب کنید و از تغییر هیچگونه استرسی نداشته باشید. وقت آن رسیده است تا در ظاهر خود کمی تغییر اعمال کنید.